Minimálna hodnota objednávky je 10 €
Moje konto
Minimálna hodnota objednávky je 10 €

Žiadne produkty v košíku.

Tipy a triky

Pravidlá správneho kombinovania kvetov

Chceli by ste skrášliť vašu záhradu či balkón krásnym záhonom kvetov, ale neviete ako na to? Máte akúsi predstavu, no nie ste si istí či by aj v realite vyzerala tak, ako si to predstavujete? V tomto článku vám prezradíme pár tipov, podľa ktorých si môžete sami správne zvoliť druhy aj farebnosť kvetov do vašej domácnosti.

Inšpirujte sa prírodou

V divokej prírode nájdete rastliny všetkých farieb a akosi všetky spolu ladia. Nie je to náhodou. Príroda to má všetko dokonalo vymyslené. Vaše záhony môžu byť takisto dokonalé, ak budete čerpať inšpiráciu z prírody. Kombinácia modrej a zelenej, v prírode známa ako spojenie zelene s oblohou, v nás prirodzene vyvoláva pocit pokoja a harmónie, keď vidíme v prírode fialový kvet, hneď zbystríme, preto, ak chcete svojim záhonom zaujať, musíte staviť na výrazné farby.

Kombinácia Ipomoei a dvoch druhov Lobulárie

Ťahák pre začiatočníkov

Nie každý z nás je však všímavý tvor, a preto máme pre vás malý ťahák – Osvaldov kruh. Tento kruh znázorňuje 6 základných farieb dúhy a prihliada aj na ich sýtosť. Farby, ktoré sú oproti sebe sa nazývajú komplementárnymi. To znamená, že sa navzájom dopĺňajú. Zelená s červenou, modrá s oranžovou a fialová so žltou. Určite ste tieto kombinácie už veľakrát videli, no až teraz si môžete povedať, že viete prečo črepník plný červených muškátov so zelenými listami vyzerá tak jednoducho pekne na každom balkóne.

Kombinácia Pelargónie a Euphorbie

Menej je viac

Platí to všade, no pri kvetnej záhrade dvojnásobne. Čím menej druhov a farieb do vášho záhonu vyberiete, tým vyššia je šanca, že s ním budete spokojní. V Osvaldovom kruhu preto vyberajte farby, ktoré sú hneď vedľa seba. Tri susediace farby sa totiž považujú za harmonické a v záhone pôsobia nerušivo. Akú farebnosť zvoliť? To už závisí od vášho pocitu. Ak chcete niečo jemné, vsaďte na ružovú, ak niečo výrazné, pokojne sa pohrajte aj s odtieňmi fialovej, žltej či oranžovej.

Kombinácia dvoch farieb Petúnie
Kombinácia viacerých druhov kvetov v susedných farbách

Bielou nič nepokazíte

Veta, ktorú používame častokrát pri príprave outfitov, pri maľovaní stien, no a v neposlednom rade aj pri sadení farebného záhonu. Biela neutralizuje a v prípade, že chceme kombináciu použiť viac ako dvoch farieb, je zaručene najlepším riešením. Záhonu dodá aj napriek viacerým farbám jemnosť, akú nedodá žiadna iná farba. Ideálne sú drobné biele kvietky, ktoré sa vynímajú medzi veľkými farebnými.

Kombinácia

Ako kvety usporiadať?

Keď už viete, v akej farebnosti by sa mal niesť váš záhon, krok číslo 2 je rozmyslieť si, ako tie všetky farby a druhy usporiadate. Už viete, prečo sme hovorili, že menej je viac? J Okrem toho, akých farieb kvety sú, je takisto dôležité prihliadať na ich obdobie kvitnutia a výšku, ktorú pri raste dosiahnu. Spravidla platí, že ak máte na záhon výhľad len z jednej strany, tie najvyššie kvety patria dozadu a najmenšie, prípadne padavé dopredu. V prípade, že máte na záhon výhľad z každej strany, najvyššie rastliny by mali byť v strede.

Poraďte sa

Pri výsadbe záhonov odjakživa platilo, že sme sa inšpirovali tým susedovým. Dnes už môžete odkukať čo to z internetu a ešte stále môžete využiť naše poradenské služby. Pri kúpe rastlín vám poradíme ako ich kombinovať či starať sa o ne. Stačí nás kontaktovať a my vám už pomôžeme.

Zaujímajú vás novinky v našom eshope?

V tom prípade sa prihláste na odber noviniek.