Minimálna hodnota objednávky je 10 €
Moje konto
Minimálna hodnota objednávky je 10 €

Žiadne produkty v košíku.

Tipy a triky

Predsavzatie 2020: Stať sa pestovateľom

Rozmýšľali ste nad novoročnými predsavzatiami a chceli by ste skúsiť niečo úplne nové? A čo tak začať pestovať? Pestovanie je cesta, ktorá nikdy nekončí. Zasejete, zožnete, rozmnožíte, prezimujete,… Starostlivosť o rastliny je krásny proces, s ktorým rastiete aj vy sami. 

Prečo sa stať pestovateľom?

Sledovať proces rastu rastlín je krásne. Vidíte, ako sa zo semienka stáva priesada a z nej rastlina. Malý črepník vystrieda väčší a po čase sa budete chcieť o svoju radosť podeliť aj so susedou či kolegom. Ani sa nenazdáte a z jednej rastliny je nakoniec plná izba či záhrada kvetín rôznych tvarov a farieb. 

Ako začať?

Najdôležitejšou otázkou je koľko máte miesta alebo koľko priestoru ste ochotní obetovať vašim novým spolubývajúcim. Jeden parapet, balkón, vyčlenené miesto v záhrade, alebo rovno celý skleník? Na začiatok odporúčame začať v malom množstve a postupne si overovať či pri pestovaní postupujete správne. Každá rastlina si vyžaduje iné prostredie, a preto, ak vašim miestom na pestovanie bude práve parapet, je dôležité, aby ste si vybrali rastliny, ktoré majú radi slnko, nie tieň.

Aké rastliny zvoliť? 

Ak ste pestovateľ začiatočník, odporúčame vám začať s Pelargóniami (prelink), sú totiž najjednoduchšie na starostlivosť. Ak ich zabudnete poliať, čo je pri začiatkoch pestovania najbežnejší problém, nič zásadné sa nestane. Práve naopak, pelargóniám vyhovuje viac suchá pôda a zaručene vydržia viac bez vody, ako preliate. Sú to kvetiny našich starých mám a dajú sa pestovať aj na vnútorných parapetoch. Starostlivosť o ne je naozaj minimálna – pravidelné polievanie, dobré hnojivo (prelink?), olamovanie suchých kvetov a pelargónie vám zaručene budú zdobiť domácnosť ukážkovo. V kombinácii s previslými rastlinami bude na ne radosť pozerať.

Pripravte sa

Vyčlenenie miesta pre črepník s rastlinou je len začiatok vašej pestovateľskej cesty. Pestovanie je tak trochu závislosť. Keď uvidíte, že sa vašej rastline darí, budete sa cítiť sebavedomejšie a vašu záhradu budete chcieť obohatiť o ďalšie farebné kúsky. Tentokrát už možno aj s náročnejšou starostlivosťou. Na vašej pestovateľskej ceste vám preto želáme, aby sa vaše záhrady rozrastali a vaše vedomosti o pestovaní rástli spolu s každou novou rastlinou, ktorú si samostatne dopestujete.

…a nezabudnite

Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše pestovateľské začiatky. V prípade, že si nebudete istí, ako sa o danú rastlinku správne postarať, pokojne nás môžete kontaktovať a my sa posnažíme naviesť vás na tú správnu cestu pestovateľa ☺ .

Zaujímajú vás novinky v našom eshope?

V tom prípade sa prihláste na odber noviniek.