Minimálna hodnota objednávky je 10 €
Moje konto
Minimálna hodnota objednávky je 10 €

Žiadne produkty v košíku.

Zaujímavosti

Chryzantéma – jeden zo štyroch pánov Číny

Na Slovensku chryzantémy patria k najdlhšie pestovaným trvalkám v záhradách. Prišli k nám však až z ďalekej Číny a napriek tomu, že ich u nás poznáme najmä ako typický kvet na Sviatok všetkých svätých, skrýva sa v nich oveľa viac ako ste možno tušili.

Zlatý kvet

Chryzantéma je odvodená od gréckeho slova chrysanthemum, ktoré po rozdelení na slová chrysos (zlatý) a anthemon (kvet) dáva doslovný význam „zlatý kvet“. Neznamená to však, že sfarbenie chryzantémy je spravidla zlaté. Veľmi časté sú aj farby ako fialová, levanduľová, ružová, burgundy, bronzová či biela. V súčasnosti existuje až 40 divých druhov chryzantém a tisícky odrôd rôznych tvarov a farieb.

Z Číny až do Európy

Prvé spisy o chryzantéme pochádzajú z 15 storočia pred Kristom. Spisy boli nájdené v ďalekej Číne, avšak v roku 400 ju priniesli budhistickí mnísi aj do Japonska, kde si ju tak obľúbili, že ju dnes môžeme uvidieť zobrazenú na mnohých štátnych symboloch. Napríklad aj logo Mitsubishi je inšpirované práve kvetom chryzantémy.  Táto rastlina do Európy prišla v 17. storočí a z Európy „prekvitla“ až do Ameriky.

Symbolika za chryzantémami

Od pradávna sa kvetom pripisovali rôzne metaforické významy. Chryzantéma symbolizuje šťastie, radosť, lásku alebo smútok. Závisí to vždy od miestnej kultúry, ktorá kvetu pripíše jeho význam. V niektorých európskych krajinách vrátane Slovenska je chryzantéma kvetom smrti a aj preto je súčasťou smútočných kytíc. Naopak, v Spojených štátoch je vnímaná ako kvetina radosti. V Číne – jej rodisku, je považovaná je jednu zo štyroch „pánov“ Číny. Ostatnými rastlinami v tejto štvorke sú čerešňový kvet, bambus a orchidea. Spoločne predstavujú štyri ročné obdobia a práve chryzantéma predstavuje jeseň. 

Blahodarné účinky

Ako každá rastlina, aj chryzantéma má okrem svojej estetickej stránky množstvo „vedľajších účinkov“. Kvety chryzantémy sa v tradičnej čínskej medicíne používajú už po stáročia. Chryzantémový čaj sa používa na zrelaxovanie tela aj duše, zmierňuje bolesti hlavy a posilňuje pľúca. Okrem iného chryzantéma obsahuje chemikáliu pyrenthrum, ktorá prirodzene odpudzuje väčšinu chrobákov. 

Starostlivosť o chryzantémy

Keď už viete, že chryzantéma nepoteší len vaše oči, ale má aj nejaký symbolický význam a pridanú hodnotu v podobe jej blahodarných účinkov, prichádza na rad tá komplikovanejšia časť, a to starostlivosť o ňu. Nevešajte však hlavy! Chryzantémy nevyžadujú špeciálnu pôdu, postačí záhradný či rašelinový substrát. Náročné sú však najmä na vlhkosť pôdy a teplotné podmienky. Neznášajú sucho, takže ich treba výdatne polievať, no treba si dať pozor na prelievanie. Škodí im teplé počasie, a preto odporúčame v teplých dňoch kropiť vodou celé rastlinky. Takisto ako im škodí teplo, škodí im aj mráz. 

Prezimovanie 

Ak na dušičky prinesiete zosnulému chryzantémový záhon, ešte pred prvým mrazom si ho príďte vziať späť. Ak plánujete rastlinu uchovať aj do ďalšieho roka, odporúčame vám presadiť ju do záhrady a ostrihať jej kvietky. Stále je však otázne či zimu prežije, pretože pochádza z teplotne miernejšieho pásma ako je to naše slovenské. Plán B pre vás môže byť odloženie chryzantémy do garáže, alebo pivnice, kde sa teplota pohybuje okolo nuly. 

Zlaté kvety, páni Číny, nositelia radosti či smútku. Akokoľvek chryzantémy nazvete a akýkoľvek význam im vo vašej domácnosti dáte, vedzte že ich pestovanie stojí aspoň za skúsenie. Predsa len aj naše staré matky vedeli, prečo ich pestovať. 

Zaujímajú vás novinky v našom eshope?

V tom prípade sa prihláste na odber noviniek.

    Milí zákazníci, radi by sme vás informovali, že predobjednávky na sezónu 2025 sú spustené. Doručujeme aj do Rakúska, Maďarska a Česka.

    Sezóna 2025